Debrecen

Dvou set tisícový Debrecen leží východně od Budapešti. K této metropoli je napojen dálnicí M3, kterou následuje další dálnice M35. Tyto cesty spojují dvě největší města Maďarska. Debrecen leží od Rumunských hranich pouhých 30 kilometrů.

Co znamená Debrecen?

První zmínka o názvu tohoto města spadá do roku 1235. Tehdy mu ještě patřil staromaďarský název Debrezun. Podle některých pramenů má původ ve slovenském výrazu Dobre zlijem, a nejspíše znamenalo Úrodná půda.

Květinový karneval

20. srpna se v Debrecenu oslavuje světoznámý květinový karneval. Jedná se o největší turistickou atrakci města. Na tyto dny do Debrecenu zavítá na 230 000 turistů.

V posledních letech festival začíná od 15. srpna a do vyvrcholení tu čeká na návštěvníky široký program. 20. srpna průvod s širokou škálou květinových témat a kreativních napodobenin dorazí na místní stadion, kde se pak vyhlašují šťastní vítězové nejlepší kreace.

Velký Kostel

Asi nejznámějším znakem Debrecenu je Velký Kostel na Kossuthově náměstí. Kostel to je mohutný, uvnitř je lavic k sezení pro 3 000 lidí. Kněží, kteří zde kázali museli mít opravdu silný hlas. Varhany pro Debrecenský kostel postavil Jakob Deutsmann, víděnský mistr, v roce 1838. V dnešní době jsou už varhany elektrizované. Během revoluce v roce 1848 a maďarském boji za svobodu se stal dočasně hlavním městem právě Debrecen. Na tomto náměstí pan Kossuth Lajos přečetl listinu vyjadřující nezávislost Maďarska nad Habsburky, jejichž vojska v tu chvíli pobývala v Budapešti. Rovněž pokud se i v dnešní době demonstruje, druhým největším místem bývá právě Kossuthovo náměstí.

Zoo Debrecen

Zoologická zahrada funguje v Debrecínu už více než padesát let a od té doby přivítala celkem deset miliónů návštěvníků. V dnešní době nabízí k shlédnutí 160 druhů zvířat v 1500 exemplářích. A to vše na 17 hektarech půdy. Její podoba se neustále vylepšovala. To vše za nějakých 800 Forintů na osobu. Děti do 14 let platí 550 forintů.

Od roku 1994 je součástí zoologické zahrady taky botanická zahrada. Mezi zajímavé exempláře patří Musa Basjo, mrazuodolný banánovník z Japonska nebo Metasekvoje čínská, která má dost exotický tvar kůžele a jeho jehličí mají tvar peříčka. Autoři botanické zahrady nezapomněli na místní rostliny a na památku zde naleznete rostliny původem z tohoto kraje.

Další součástí zoologické zahrady je také zábavní park, který je největší na východ od řeky Tisy. Ročně jej navštíví několik set tisíc malých i dposlělých dětí.

Ubytování v Budapešti a Maďarsku

Nepište mi ohledně ubytování. Tady můžete použít formulář a udělat rezervaci v hotelu v jakém chcete:

Město:  
Datum příjezdu:  
Datum odjezdu:  
Počet pokojů:  
single: double: triple:
Počet ubytujících:  

Copyright © 2006-2021, iBudapest