Skála Gellért

Maďarsky Gellért-hegy (čti Gelýrt heď).

Na pravé straně Dunaje se tyčí uprostřed města skála vysoká 139 metrů. Na této skále se nachází Citadella a socha svobody.

Výlet na Gellért hegy

skala-gellert-mapa-mala.jpg, 10 kB

Zajímavý způsob, jak se dostat až k Citadelle je přes park na jižní straně. Szent Gellért tér je náměstí, odkud, když se vydáme směrem ke kříži, narazíme na složitý systém cestiček a zkratek.

V tomto podzmním počasí bylo třeba se posilnit svařeným vínem. Půl litru tohoto horkého nápoje tady prodával chlápek za 600 Ft. Když jsem to zjistil, řekl jsem si jen o jeden pohár (přítelkyně musela pít z mojeho). Na cestě k Citadelle jsou k nalezení hřiště s houpačkami, o něco výše pak skluzavky. Jsou dlouhé asi 20 metrů. Vydali jsme se bludištěm cestiček spíše směrem k Dunaji, takže jsme narazili nejen na odpočívadla, ale i na celkem nebezpečně vyadající výklenky. Často byly ohrazené zdí vysokou 20 centimetrů. Jak se zdálo, není to místo pro malé děti. Vystoupat na tuto skálu byla fuška, ale když jsme dorazili, mohli jsme se kochat výhledem na Budapešť. Na jeho mosty, parlament a domy až za obzor.

skala-gellert-vyhled-mala.jpg, 7 kB skala-gellert-vyhled2-mala.jpg, 6 kB

U Citadelly jsme narazili na stánky se suvenýry a samozřejmě všudypřítomné turisty. I když po cestě jich moc nebylo. U zdi citadelly jsem měl tu možnost vyzkoušet si těžkou techniku namířenou přímo na město. Nenašli jsme k ní ale žádné náboje.

Historie

Podle historiků první, kdo se na tomto kopci usadil, byl kmen Eravisků. Byli to Keltové a díky tomu, že to byl vlastně kopec chráněn z jedné strany Dunají, neměli se tu nejhúře. Procházely tudy důležitější obchodní stezky. Podle toho, co tu našli archeologové, tady měli ve výklencích hrnčířské dílny.

V prvním století přišli římané. Vytvořili zde jednotku civitas Eraviscorum, později se stala součástí občanského města Aquincum. Eraviskové tady vyráběli pro římany typicky keltské nádobí, ovšem později se přizpůsobili potřebám římských legií a nekompromisní římské módě.

skala-gellert-drakobijec-mala.jpg, 6 kB

Podle maďarských legend z této skály pustili pohanští maďaři kutálet v sudu prvního biskupa, který se pokoušel dovést je na pravou víru. Co je na tom pravdy a jaké následky si z toho odnesl biskup, není známo. V 15. století začínají skálu nazývat Gellért. Ludvík II. z táboru pod skálou vedl své vojsko do bitvy u Moháče, ve které maďaři přišli o vojsko, krále a vlastní stát v tomto pořadí. Na obranu maďarska je třeba říct, že osmanská řiše tehdy šla do bitvy s trojnásobně velkou armádou. Turci tady v 16. století postavili na vrcholu skály Gellért dřevěné opevnění a pod kopcem lázně.

Během 17. a 18. století se na skále rozmohly čarodějky. Jednak tady podle všeho tančily, jednak tady měly sezení.

Citadella

V roce 1851 postavil Haynau na vrcholu Gellértu Citadellu. Nebylo to kvůli obraně města, jak by mohl někdo očekávat, ale na strašení jeho bouřících se obyvatel. Takže jak už to tak bývá s věcmi určenými proti masám lidí, Citadella brzy přestala fungovat.

skala-gellert-citadella-technika-mala.jpg, 9 kB skala-gellert-citadella-technika2-mala.jpg, 8 kB

Citadella má na délku 220 metrů, je 60 metrů široká a chrání ji čtyři metry široká kamenná zeď. Za tuto zeď fanatický Haynau postavil výhrůžně 60 dobových děl a čekal, až začnou s místními problémy. V roce 1867 po dohodě s Rakouskem přestala mít Citadella význam, avšak vojáci z ní vyšli pro jistotu až v roce 1899. Poté pod tlakem obyvatel Budapešti symbolicky zbourali zeď nad bránou, k úplné likvidaci však nemělo město materiální prostředky.

Za druhé světové války v letech 1944 až 1945 se tu bránily maďarské a německé jednotky proti rudé armádě. Byla zde nainstalovaná protiletecká obrana, stopy po bombách jsou dodnes viditelné.

Socha svobody

Je to jeden ze symbolů hlavního města Maďarska. Socha je vysoká 14 metrů a společně s podstavcem má 40 metrů. Sotva skončilo osvobození Budapešti, už byly plány na postavení sochy na počest padlých Sovětských vojáků. Sochu ještě ve stejném měsíci jako dobytí vybral sovětský maršár Vorosilov. Vybral jak socha bude vypadat, kde bude stát a osobně na to všechno dohlížel. Původně pod ní stála také 6 metrová socha ruského vojáka.

Kolem jsou další sochy, například drakobijec.

Po pádu komunismu padly také oči obyvatel na sochu. Socha ruského vojáka skončila v múzeu soch. Později, v roce 1992, během oslav odchodu sovětských vojsk, symbolicky zakryli sochu svobody látkou padáku. Poté v roce 1993 dokončili přestavbu, při níž původní nápis zničili a socha tak dostala nový. V tom stojí: Na památku všech, kteří obětovali život pro nezávilost, svobodu a štěstí Maďarska.

Gellért hegy je oblíbenou atrakcí turistů. Jedná se o symbol města a je odtud hezký výhled. Takže pokud máte zájem o historii nebo klidnou procházku, není nad čím se rozhodovat.

Doprava na Szent Gellért tér

tramvaj 18 19 41 41A 47-49V 56 149V
autobus 7 7 73 86 173 233E TÉTÉNY-BUSZ
noční busy 907 973

Ubytování v Budapešti a Maďarsku

Nepište mi ohledně ubytování. Tady můžete použít formulář a udělat rezervaci v hotelu v jakém chcete:

Město:  
Datum příjezdu:  
Datum odjezdu:  
Počet pokojů:  
single: double: triple:
Počet ubytujících:  

Copyright © 2006-2021, iBudapest