Výstava Leonarda da Vinciho v Budapešti

Tak konečně jsem si udělal čas navštívit výstavu tohoto giganta přímo v Budapešti a rozhodně jsem nelitoval. Po tříhodinovém procházení exponátů už měl rozbolely nohy a musel jsem si sednout. Rozhodl jsem se vzít si i zařízení, které zadáním čísla k jednotlivým exponátům něco řekl. Všechno se mi to číst maďarsky nechtělo. Popisky byly i anglicky).

vystava-v-budapesti-nakres-symbol proporci.jpg, 10kB

DaVinciho tvorba byla rozdělena tématicky. Největší zařízení měly více než pět metrů. Tady patřily hlavně ty, které potvrdily DaVinciho slabost pro létání. Z biologie byly pouze obrázky a vysvětlení. Na většinu přístrojů se nesmělo sahat, ale byly i takové - jako třeba automatické kladivo - které se dalo odzkoušet na vlastní kůži. Jinak tolik jednoduchých zařízení pro větší bezpečnost, měření vody, větru, pro zvedání věcí a ulehčení práci na stavbě jsem opradu nečekal. Myslel jsem, že to odbydou, ale ne, hezky jsem se nasosal. Hodně věcí mi připomínalo 19. století s takovým nádechem surového renesančního středověku - všude dřevo, železo, plátno a zvířecí kůže. Technika pak vypadala jako z 19. století, v těch kreativněších případech až dost futuristicky.

Zvláštní pozornost byla věnována obrazu Mona Lisa. Nijak moc mě nezajímá, ale vyprávěni o záhadách tohoto obrazu bylo poutavé. Troufám si tvrdit, že o Moně Líze jsem viděl kolem 30 obrazů od gigantických až po malé části obrazu jak v původní podobě tak i snímané infra, tak aby bylo dle autorů možné prohlédnout jednotlivé fáze výroby obrazu. Dokonce tím prý viděli i do prasklin obrazu. Musel jsem dát autorům zapravdu: obraz jsem mohl vidět v pětimetrové vzdálenosti za neprůstřelným sklem a to ještě na tři minuty v Louvre, nebo si obraz prohlednout do nejmenších detailů za pomocí počítačové techniky včetně verze v původních barvách.

vystava-v-budapesti-obraz.jpg, 7,2kB

Celé to vypadalo asi takhle: DaVinciho nákres + malý/velký exponát + vysvětlení, každé téma mělo plasma televizi s 3D grafickým znázorněním neexistujících modelů. Jako například nadživotní socha koně, kterou nikdy do železa neodlili. V menší temné místnosti se promítal nonstop film o životě Leonarda DaVinciho, ale to už jsem opravdu musel jít, takže jsem se na něj nedodíval (myslím, že už byl v televizi). Ani popisky jsem nečetl celé, bylo toho rozhodně hodně a jen audio přístroj mě udržel na nohách.

Další věci které mě z výstavy utkvěly v paměti:

  • model města navrhovaný s precizností DaVincimu vlastní
  • jeho vynález tanku (trošku zmenšený, 8 lidí by se do něj, jak se uvádělo, nevešlo)
  • boj s Michelangelem o největšího umělce (skončil nerozhodně kvůli přírodní pohromě)
  • pohled na zadní část obrazu Mony Lisy a vysvětlení původu označení, čísel a pečeti.
vystava-v-budapesti-nakres.jpg, 10kB

Odnášel jsem si takový dojem, že to byl člověk, který by měl být velice bohatý, ale situace doby mu dala jenom práci a větší odměny za umělecké zakázky. Jeho výtvory byly vypracované do nejmenších detailů. Nic neudělal náhodou, dokonalost vyhledával a precizností jí taky realizoval. Někdy věci nedokončil (nedokončený obraz mě zaujal obzlvášťe) anebo nechal na jiném svém žákovi.

Ubytování v Budapešti a Maďarsku

Nepište mi ohledně ubytování. Tady můžete použít formulář a udělat rezervaci v hotelu v jakém chcete:

Město:  
Datum příjezdu:  
Datum odjezdu:  
Počet pokojů:  
single: double: triple:
Počet ubytujících:  

Copyright © 2006-2021, iBudapest